Johtaminen
Yrityskulttuuri
Johtoryhmien toiminnan kipukohdat paljastuivat tutkimuksessa
Lifted Oy:n tuore tutkimus paljasti, että Suomessa toimivien johtoryhmien työskentelyssä on merkittäviä kehityskohteita. Tutkimukseen osallistui noin 200 johtoryhmän puheenjohtajana tai jäsenenä toimivaa henkilöä, ja sen tulokset tarjoavat kattavan kuvan johtoryhmien haasteista.
Tutkimuksen keskeisin havainto oli, että johtoryhmät ovat usein yksimielisiä strategisesta tahtotilasta – peräti 86 % vastaajista kertoi, että johtoryhmällä on yhteinen näkemys strategisista tavoitteista.
Sen sijaan strategian toimeenpanoon liittyy suuria haasteita. Vain 14 % vastaajista oli täysin samaa mieltä siitä, että johtoryhmällä on yhteinen näkemys strategian toteuttamisen askelista. Tämä viittaa siihen, että johtoryhmät keskittyvät visioiden määrittämiseen, mutta eivät panosta riittävästi niiden käytännön toteutukseen.

Toinen merkittävä havainto liittyi johtoryhmien kykyyn johtaa strategian edellyttämiä muutoksia. Vain 9 % vastaajista oli täysin samaa mieltä siitä, että heidän johtoryhmänsä on taitava johtamaan muutoksia. Johtoryhmät kamppailevat myös arvojen jalkauttamisen kanssa – vain 18 % uskoi, että johtoryhmä on onnistunut sitouttamaan organisaation yhteisiin arvoihin. Lifted Oy:n toimitusjohtaja Taneli Rantala korostaa, että johtoryhmien haasteet eivät liity vain strategiaan, vaan myös arvoihin ja johtamisen periaatteisiin.
"Valitettavan harvassa organisaatiossa ymmärretään näiden tulosten valossa, mikä merkitys ja yhteys johtamiskulttuurilla ja -mallilla on strategiaan", Rantala toteaa.

Tutkimuksen perusteella johtoryhmät eivät myöskään arvioi säännöllisesti omaa toimintaansa. Vain 8 % vastaajista kertoi, että heidän johtoryhmänsä reflektoi omaa työskentelyään aktiivisesti. Tämä heijastuu myös toiminnan tuloksellisuudessa – vain 14 % kokee, että johtoryhmän työ on pitkäjänteistä ja linjakasta.
Tutkimuksen on toteuttanut Lifted Oy, jonka tarkoituksena on nostaa suomalaisten organisaatioiden johtaminen ja tiimityö maailman huipulle. Lifted Oy on vuonna 2014 perustettu pääosin työntekijöidensä omistama yritys.
Julkaistu: 05/2025